Wednesday, December 30, 2015

Return to blogging ...

I hope to return to regular blogging. Yes since almost 2 years I was not active here, and I regret it. As always, I have explanations (hard work at MakoLab while in Europe, equally hard at Chemical Semantics - while in US)

However, I just realized, that I can't stay silent here. I have this blog for more than 10 years. In most cases it was about books I have been reading (and listening). And I'm going to come back to this. But there is something else.

My country is in quite dangerous situation. The democracy and open society we have been building since 1989 is endangered. It is not just for the fact that some right-wing party won elections. It is for the way they deconstruct the pillars of all open societies - by manipulating with judicial authorities, with media, taxes, and, if take what they plan - perhaps soon with Civil Service...

What is more, when citizens started to protest through non-partisan movement called KOD, the government officials started to use a specific rhetoric against them, which unmistakably reminds me time of late communist regimes.

You could read more about that here: http://visegradrevue.eu/the-mutiny-of-the-lemmings/ 

I don't know how much time my life will give me to write here. But I just realized that I have no choice. Everything I did in my life, particularly since 1989, when I started MakoLab, lead it through its 2007 IPO to today's status, kept it open to people from many countries, cultures, religions may easily be wasted if this country becomes some authoritarian island, contesting European Union, judicial supervision, free media etc etc.

Stay tuned.

17 comments:

 1. Panie doktorze z całym szacunkiem do tego co pan osiągnął i zapewne wiele przed panem ale nie mogę się zgodzić z pana opinią na temat obecnej sytuacji w Polsce , ze to koniec demokracji...nie chcę się rozpisywać na ten temat bo nie mam zamiaru się mądrzyć, chcę tylko powiedzieć , że bacznie śledzę to co się dzieje w Polsce od wielu lat i cieszę się , że nastąpiła zmiana władzy a mòwie to jako zwykły obywatel nie należący do żadnych partii czy organizacji.
  Nie rozumiem pana obaw o kraj o firme o to co pan stworzył o ludzi zatrudnionych w pana firmie , wprost przeciwnie uważam ,że nowa władza wspomoże polskie przetsiębiorstwa a nie tylko zagraniczne jak to było dotychczas...Panie doktorze proszę spojrzeć na Węgry , tam też było wiele obaw i krzyku ze strony EU o łamanie zasad demokracji , tymczasem węgierska gospodarka kwitnie na tle europejskiej co widać choćby po indeksie giełdy węgierskiej , tam nastąpiły dobre zmiany może nie dla kapitału zachodniego ale dla kraju...
  Jestem spokojny o Polskę , o naszą demokrację i wolność a o wolności świadczą choćby te manifestaje - nikt nikomu nie zabrania demonstrować.
  Panie doktorze chciałbym panu podziękować ,jako wieloletni akcjonariusz pana firmy, dzięki panu i ludziom pracującym w spòłce
  ziszczają się powoli moje marzenia, chcę kupić piękną działkę pod lasem ,wybudować dom , dziecko już w drodze...a wszystko to dzięki takim ludziom jak pan...no poza dzieckiem może, hihi...
  Życzę dużo zdrowia, niech pan nadal przyczynia się do cyfrowej rewolucji , trzymam kciuki za pana i za to jeszcze przed panem.
  Z wyrazami szacunku
  Mirek Wastag

  ReplyDelete
 2. nadal jest Pan spokojny? O demokrację ? O ekonomię?

  Ja nie.

  ReplyDelete
  Replies
  1. This comment has been removed by the author.

   Delete
  2. This comment has been removed by the author.

   Delete
  3. Anonymous10:23 AM

   Ja tak, jestem spokojny o Polske, w przeciwienstwie do tego co dzieje sie w UE - Niemcy , Francja itp.
   Natomiast jako wieloletni akcjonariusz Pana spolki martwie sie ostatnimi wynikami i co bedzie dalej...?
   pozdrawiam
   mirek wastag

   Delete
 3. This comment has been removed by the author.

  ReplyDelete
 4. This comment has been removed by the author.

  ReplyDelete
 5. Anonymous1:04 PM

  Tak jestem spokojny o demokracje,opozycja spokojnie moze manifestowac , policja nie pacyfikuje marszow i nie strzela gumowymi kulami do protestujacych , jezeli chodzi o ekonomie to trzeba poczekac i oceniac za rok dwa...
  Martwie sie natomiast jako wieloletni akcjonariusz o wyniki pana spolki i co bedzie dalej?
  Pozdrawiam
  Mirek Wastag

  ReplyDelete
 6. This comment has been removed by the author.

  ReplyDelete
 7. This comment has been removed by the author.

  ReplyDelete
 8. Szanowny Panie,
  Poraża mnie Pan tym, że kiedy ja piszę o zagrożeniach dla Polski, Pan o MakoLabie... To ja Panu powiem - proszę się nie obawiać - spółka, jak każdy biznes, ma wyniki czasem takie a czasem takie i nigdy nie była nastawiona tylko na "sheer profit" ale na zbudowanie WARTOŚCI. Chyba nie czyta Pan komunikatów za dokładnie, nie wie Pan jakich klientów mamy, w jakie innowacje wchodzimy etc. ect.

  Natomiast ja bardzo Pana proszę o uszanowanie wielowarstwowej rzeczywistości: Ten blog jest o sprawach filozoficznych, religijnych i społecznych - a zatem i politycznych. Z radością będę takie komentował i odpowiadał na nie Panu - mimo że mam inne zdanie i kompletne przekonanie, że Polska jako kraj zawraca do jakiś złych czasów.

  Ale po prostu nie życzę sobie tutaj nawiązywania i porównywania dialogów o tych sprawach z kondycją i biznesem MakoLab. To jest nie na miejscu.

  Na tamte tematy zapraszam do https://makolab.com/pl-pl/kontakt i na nasze profile (jako spółki) w mediach społecznościowych.

  Dziękuję za zrozumienie.

  ReplyDelete
 9. Ok, przepraszam , oczywiscie ma Pan racje - nie powinienem poruszac tematu spolki w tym miejscu, natomiast co do polityki to wszystko chyba jest w porzadku z ta nasza demokracja...bo spór i odmienne poglądy w demokracji to normalna sprawa.
  Bałbym sie gdyby we wszystkich mediach wladza cieszyla sie dobra opinia , a tak bylo calkiem niedawno.

  ReplyDelete
 10. A odnosnie gospodarki uwazam ze pan premier Morawiecki to bardzo dobry wybor ...jednym slowem odpowiedni czlowiek na odpowiednim miejscu , nie sadzi pan?

  ReplyDelete
  Replies
  1. Wpadł mi w ręce tekst bardziej zasadniczy o planie Morawieckiego niż moje zauważenie mrzonek.
   Warto aby Pan to przeczytał:
   http://www.rp.pl/Opinie/312059857-Andrzej-Wojtyna-Czy-gospodarka--przetrwa-plan-Morawieckiego.html#ap-6

   Delete
 11. Dziękuje za usunięcie tych natrętnych wpisów. Zaiste to wyglądało jak spam tutaj.
  Mam nadzieję, że w tym miejscu nie będziemy o tym i w tak natrętny sposób dyskutować....

  ReplyDelete
 12. Pan Morawiecki zaskoczył mnie bardzo negatywnie. Jego "plan" to mrzonki - a to mogę stwierdzić obiektywnie na podstawie mrzonki jaką jest Jego wizja samochodów elektrycznych. Wizja wspaniała ogólnie - ale to co On pisze i mówi jest pozbawione realności. Nie mówię już o jego "zakochaniu" się w najgorszym od lat budżecie.

  Ale - mieliśmy tu nie rozmawiać o tym. Jak Pan ma potzrebę akurat ze mną o tym - OK - rozmawiać możemy ale np na FB (sopekmir).

  Dziękuję za zrosumienie.

  ReplyDelete
 13. Jezeli chodzi o ten spam to nie bylo celowe, po prostu nie wiem dlaczego ale gdy odpowiedzialem na Pana wpis nic na stronie nie wchodzilo, wpisywalem kilkukrotnie i dalej nic , sprwdzalem przez wiele natepnych dni czy zostaly opublikowane ale nadal nie byly widoczne...dopiero dzis zauwazylem ze te wszystkie wpisy sa...te ktore moglem usunalem , niestety tych anymonus nie moge.

  ReplyDelete

Statement of the The Polish Center for Holocaust Research

Once again, we observe with great concern a situation in which government representatives and other public officials comment on scientific f...